המטוס מקורקע אבל לא הלב

מסע ספרותי בעולם – סדנת כתיבה וקריאה חופשת קיץ בזום ברחבי העולם

מדוע הטבע חשוב כל כך בשירה האמריקאית? מה פירוש מבנה " לטיני" בשירה הדרום-אמריקאית, כיצד משפיע תפקיד המשורר על כתיבת השירה ברוסיה? מה עושים נופי הצפון הסקנדינבים לנפש? האם ניתן היה לצפות את מלחמת העולם דרך השירה הגרמנית ומדוע דווקא פולין הצליחה להעמיד קבוצת משוררים מעולים במחצית השנייה של המאה העשרים?

על השאלות הללו ועוד ננסה לענות בסדרת מפגשים מיוחדת ובהם מסע גיאוגרפי, תרבותי ונפשי בין יבשות עמים ושפות. במסגרת המסע גם נחקור את ההוויה במקומות שונים, נבקר בסיפור ההיסטורי ובצורה שסיפור זה עיצב את הנפש באותו מקום, וגם נרכוש אפשרויות כתיבה חדשות ומרעננות שאולי לא מצויות בשפע בשירה העברית.

תכנית הקורס

הסדנה תחולק לשתי סדרות, כל אחת בת שישה מפגשים.

סדרה ראשונה:

מפגשים  1-2: ליד כל משורר אמריקאי ישנו מדריך צמחים – צפון אמריקה (בליי, רייט, בישופ, גליק ואחרים) אחת מנקודות הכוח העיקריות של השירה האמריקאית היא השליטה המלאה במציאות שבחוץ, הטבעי והאנושי גם יחד. מהן הסיבות לכך וכיצד השירה העברית יכולה גם היא ללמוד לעבוד עם מגדיר צמחים?

מפגשים  3-4: החום שבדרום העולם, כתיבה בסימן האש – דרום אמריקה (נרודה, בורחס, פאס פיסרניק ואחרים) השירה הדרום אמריקאית מצטיינת בעולם מטאפורי יוצא דופן, חושי מאוד וצבעוני מאוד. האם יש לכך קשר לתרבויות הילידיות באזור? אולי לאקלים ולנוף? במפגש ננסה לשחזר את הטמפרמנט הזה.

מפגשים  5-6: השילוב הנדיר בין היסטוריה לחיי הפרט – פולין ( מילוש, הרברט, שימבורסקה זגייבסקי ואחרים) השירה הפולנית העמידה את אחת מחטיבות השירה המפוארות ביותר במאה העשרים. כיצד זה שמקום אחד מייצר סדרה כזו של קולות? האם יש לכך קשר למאורעות ההיסטוריה?

סדרה שניה:

מפגשים  7-8: קרחונים שנמסים בעזרת המבט – שירה שוודית נורבגית ופינית ( טורקה, קילפי יעקובסון טרנסטרומר ואחרים) במפגש זה נבקר בחלקים הצפוניים של העולם, במדינות הנורדיות, נבחן את האיפוק המצוי בהם, תחושת הבדידות והקרבה לטבע ונבקש לייבא את כל אלו לכתיבה.

מפגשים  9-10: שירי עם, מזמורי דת והפגנות רחוב – שירה יוונית ( אילטיס, ריצוס, ספיריס ואחרים) השירה היוונית קרובה אלינו כל כך ועם זאת כל כך רחוקה. האם נוכל ללמוד ממנה כיצד לתאר את המזרח התיכון, את הקרבה לים ואת השילוב בין המתי ליומיומי, אפיקים שהיא מצטיינת בהם?

מפגשים  11-12: בכיכר מול ההמון ובחדר מול הגורל- שירה רוסית ( אחמטובה, צווטייבה, מנדלשטם ברודסקי ואחרים) השירה הרוסית העמידה את אחת מחטיבות השירה המפוארות בתולדות השירה העולמית, נבקש לבחון את הכריזמה והפאתוס בשירה זו, את היחס למשקל וחריזה ונשאל כיצד אלו יכולים לבוא לידיי ביטוי בהווה הישראלי.

במסגרת הסדנה:
קריאה מונחית בשירת העולם בשילוב תרגילי כתיבה ומשוב

מנחה –  יונתן ברג


ימים ושעות: יום ד', אחת לשבוע 19:30 – 21:00     בזום!!!
מספר מפגשים:  6 לכל סדרה
מפגש ראשון: 22 ביולי 2020

הגשת מועמדות – פתוחה לכל אין תנאי קבלה.
לקבלת טופס הרשמה אפשר לפנות במייל  helicon@helicon.org.il

שכר לימוד: 540 ₪ לכל סדרה (לשתי הסדרות 1080 ש"ח)

  • פתיחת הסדנה מותנית במספר נרשמים