דף הבית >> כתב העת הליקון >> גיליונות >> גליון 104 - למען החיים הנטבחים בכל רגע נתון
גליון 104 - למען החיים הנטבחים בכל רגע נתון          
 
עורכים: דרור בורשטיין, חן ישראל קלינמן, רון דהן
 
איסָא
מיפנית: נורית ויואל הופמן
 
אַל תַּכּוּ אוֹתוֹ
הוּא מְחַכֵּךְ יָדַיִם
הוּא מְחַכֵּךְ רַגְלַיִם
הַזְּבוּב

 
חוברת 104 של 'הליקון' מנסה לחשוב ולדבּר את שאלת בעלי החיים דרך השירה, הספרות וההגות. נקודת המוצא לעריכת הקובץ ברורה וגלויה: הקובץ נולד מתוך מצוקה אישית חריפה הנולדת מול הידיעה על מצוקת בעלי החיים באשר הם, במיוחד בהקשר של סבל הנגרם להם על ידי המין האנושי דְּבַר יום ביומו.
אין קשר הכרחי בין כתיבת ספרות, ושירה בפרט, ובין אמפתיה לבעלי חיים. ועם זאת, אולי אין זה מקרי שלאורך הדורות גילו כמה משוררים וסופרים (ואמנים אחרים) רגישות מיוחדת לבעלי החיים, לפעמים בכתיבה, לפעמים באורח חייהם, ולפעמים בשניהם גם יחד. עבודות של כמה מהם מקובצות כאן.
בחרנו שלא להסתפק בטקסטים שנכתבו בשנים האחרונות, אלא להפנות את מבטנו גם לרבדים קדומים יותר של הספרות, בעיקר הספרות העברית, בין היתר כדי להגדיש את מה שלנו לפחות נראה מובן מאליו, והוא שיחס של חמלה ואכפתיות לגורל בעלי החיים אינו עניין של אופנה או "טרֶנד" – הוא עתיק והתקיים בתרבות האנושית והיהודית זה מכבר. לדבר על זכויות בעלי חיים כעניין של "טרנד" דומה למי שידבר על אהבה, למשל, כאופנה עכשווית חולפת. מגוחך באותה מידה להוקיע – כפי שאכן קורה מעת לעת – את הדוגלים בזכויות בעלי חיים כאילו מסירותם לעניין זה משמעה זלזול בזכויות הנרמסות של אחיהם בני האדם.
החוברת הזו לא נועדה לגרום רגשי אשם ולא להטיף מוסר לאיש. היא נועדה להביע הזדהות עמוקה עם גורלם של מי שאינם יכולים לקרוא את הכתוב בה, בשום תרגום שהוא.


ניתן להשיג את גליונות כתב העת וספרי הוצאת הליקון בחנויות הספרים המובחרות ובאתר אינדיבוק. 
לרשימת החנויות לחץ כאן.
אינדיבוק - http://indiebook.co.il/