עברית  |  English  |  
בוגרים זוכי פרסים  |  תכנית לימודים תש"פ  |  גיליונות  |  למשלוח שירים  |  רשימת חנויות ספרים בהן ניתן להשיג את גליונות כתב העת, וספרי ההוצאה לאור הליקון  |  
דף הבית >> הוצאה לאור >> והשמש שמש - ליאור גרנות
והשמש שמש - ליאור גרנות          
 

  

עורך: יקיר בן משה
 
ברעידות קטנות של רגישוּת נפרשׂ ספר שיריה הראשון של ליאור גרנות. בשקט, באיטיות ובזהירות, 'והשמש – שמש' מקפל בתוכו עולם עמוק ומגוּון של צלילים, ריחות וטעמים, ההופכים את האהבה, ואת היעדרותה של האהבה, לקול שירי אינטימי וחושני.
 
רֵיחַ הַשַּׁמְפּוּ שֶׁלָּךְ מַקְדִּים
בְּכַמָּה צְעָדִים אֶת גּוּפֵךְ,
מִזְדַּחֵל אֵלַי מִסֶּדֶק הַדֶּלֶת.
אֲנִי עוֹמֶדֶת סְחַרְחָרָה עַל הַמִּפְתָּן.
 
בכל אחד מהשירים מגוללת גרנות מסע קטן, מעגלי ועיקש, החותר לעצמאות גדולה; מסע היוצא מהתוהו ובוהו של האהבה בניסיון עקר להשיג את התחביר השלם והרציף של הזולת, להפריד בין מים לתהום, בעוד התשוקה היא כמו נחש המתפתל בקרע שבין הגופים – ובלשון המשוררת: "אַתְּ מְסַמֶּנֶת אֶת הַגְּבוּל / בָּרֶוַח הַדַּק בֵּין שְׂפָתַי לִשְׂפָתַיִךְ. / אֲבָל הָאֵשׁ מִתְלַקַּחַת / בְּמֶרְחָק שֶׁל דְּפִיקוֹת־לֵב רַבּוֹת מִשָּׁם."
 
אֲנִי מַמָּשׁ קְטַנְטֹנֶת
אַךְ לֹא נִשְׁקֶפֶת סַכָּנָה לְחַיַּי:
מַצָּב יַצִּיב.
וְהַשֶּׁמֶשׁ – שֶׁמֶשׁ.
 
'והשמש – שמש' הוא חגיגה של אור צלול. השירים נקראים על קצות הלשון, מגוללים את מחול התאווה והאהבה, מפכפכים ומתהפכים זה לתוך זה ומותירים צמרמורת בגֵו הקורא. "אֵיךְ אֵלֵךְ שִׁכּוֹרָה לְעוֹד יוֹם עֲבוֹדָה,בְּרֹאשִׁי / צַוָּארֵךְ, פִּטְמוֹתַיִךְ, יְרֵכַיִךְ, בִּטְנֵךְ",  שואלת גרנות, ומטבילה את שיריה באוצר של יופי ספרותי עמוק, מסחרר ומרגש.
 
ליאור גרנות נולדה בנתניה ב־1981. השלימה לימודי בוגר במדעי ההתנהגות, ולימודי מוסמך בספרות עברית במסלול לכתיבה יוצרת באוניברסיטת בן גוריון. לקחה חלק בכתיבת הספר 'נשמה יתרה' – על הרופאים המרדימים בארץ (הוצאת אוניברסיטת בן גוריון, 2008). 
שיריה התפרסמו בכתבי העת 'הליקון', 'מטעם', 'דימוי', 'מאזניים' ו'גג'. גרנות מנחה סדנאות כתיבה וסדנאות חברתיות של ילדים ונוער במרכזים לילדים מחוננים, ומשלימה לימודי מוסמך בביבליותרפיה והנחיית קבוצות באוניברסיטת חיפה .
 

Go Back  Print  Send Page
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 
לייבסיטי - בניית אתרים