מי אנחנו

עמותת הליקון נוסדה ב-1990, שנה שהיתה שנת משבר לשירה בישראל: השירה החדשה איבדה את רוב קהליה המסורתיים, ורוב כתבי העת חדלו לצאת לאור. הוצאות הספרים הפסיקו לפרסם שירה כשירות לציבור, ותבעו תשלום ממשוררים. דור העתיד של המשוררים לא זכה למסגרת לימודית, לבמות או לפרסומים.

הליקון קמה כדי לעמוד במשבר ולהפוך אותו לנקודת זינוק חדשה.

את העמותה הקימו אירית סלע ואמיר אור, משנת 93 מכהנת כיו"ר ההנהלה הציבורית של העמותה ד"ר ליאורה ברש מורגנשטרן.
לעמותה הנהלה ציבורית, והיא מאגדת חברים מתחומי השירה והאומנות, העסקים, המדע, האקדמיה, המשפט, ההוצאה לאור והחינוך.
המכנה המשותף לכולם – האמונה בכוחה של השירה להעשיר אותנו, ולשפר את תרבותנו ואיכות חיינו.

חברי ההנהלה הציבורית: ד"ר ליאורה ברש מורגנשטרן – יו"ר, ארנון אורבך, אהובה גנור, אסתי דינור, נורית סגל, יוסי פרוסט, אתי שלח, גור שלי. 
מנכ"לית העמותה מפיקה ראשית ומנהלת בית הספר: ציונה שמאי.


למה שירה?

"וּמַה לַּעֲשׂוֹת בְּסוּסִים בַּמֵּאָה הָעֶשְׂרִים? וּבָאַיָּלוֹת וּבָאֲבָנִים הַגְּדוֹלוֹת שֶׁבְּהָרֵי יְרוּשָׁלַיִם?"
(לאה גולדברג, בתשובה לשאלה לשם מה נחוצים שירים)

העתיד כבר כאן, אבל נראה שגם טכנולוגיות התקשורת החדשניות ביותר אינן מצליחות לספק לחברה האנושית את הכוח שנתנה לה מאז ומתמיד השירה: את תחושת המשמעות הקיומית שמעבר לעובדות היבשות, ואת היכולת לגעת במהות חיינו.

השירה חוזרת וכובשת את התודעה האנושית בכל רחבי העולם.

השירה מהווה מרכיב מרכזי בתעודת הזהות התרבותית של כל מדינה ועם: תמצית טקסטואלית של זיכרון, דמיון, חלומות וערכים משותפים אשר יוצרים תרבות ומייחדים אותה.
אנו מאמינים כי תרבות שיש בה יותר שירה, היא תרבות שקל לה יותר להגדיר לעצמה חלום וחזון, לקבוע לעצמה ערכים ולסלול לעצמה דרך. זוהי תרבות עשירה יותר, שבה פועלו של כל יחיד שואף ליותר מקיומו החומרי, ושתכלית החיים הפנימית ברורה בה יותר לכל אדם. בארצנו השסועה תרבותית, חברתית ופוליטית, יש לשירה תפקיד נוסף וחשוב ביותר.
בכוח העילוי שלה,היא מסוגלת לגשר בין עולמות מרוחקים ולצמצם את המרחק בין יריבים.

היטיב להגדיר את כוחה המשורר הלבנוני פואד ריפקה: "…שפתה של המילה השירית מסוגלת לעורר את התודעה האנושית להכרה כי המציאות היא קוסמית וחסרת גבולות ולשחרר כך את רוח האדם מסוגר הברזל של העובדות." 

(מתוך הליקון 49 בנושא "זרוּת", 2002)


החזון

"להשיב לחברה בישראל ולהעמיד לרשותה את הפוטנציאל הרוחני והערכי של שירתה."

שנים רבות שימשה השירה בארץ כלי מרכזי ורב עוצמה בהתחדשות העברית ובגיבושה של תרבות ישראלית. אבל כיום כוחה המלכד ובונה התרבות רחוק מלשמש אותנו במלוא אפשרויותיו, הן כיחידים והן כחברה.
שירה היא הביטוי האישי ביותר לחוויות האנושיות האוניברסליות ביותר, ובתור שכזו היא נכס שלא ניתן לוותר עליו. השירה היא פעילות של 'מותר האדם', ועל כן פעילות שראוי לכל חברה מתוקנת לשאוף אליה ולאפשר אותה למען איכות חייהם של חבריה.

משום כך נבחר לעמותה השם 'הליקון' – אותו הר מיתולוגי שעליו שכנו המוזות, ולסמל העמותה נבחר הסוס המכונף פגאסוס – שעל פי האגדה יצר ברקיעת פרסתו את מעיין המוזות. וכך, בברכת המוזות, מקדמת "הליקון" את השירה, כדי שהשירה תמלא את תפקידה התרבותי במלוא היכולת, ותסייע לנו לצייר בדימיוננו ולהגשים עתיד טוב יותר לכולנו.

"עם שחי – שר; עם ששר – חי." (י.ל. פרץ)

כדי לממש את חזונה, מקיימת הליקון מגוון רחב של פעילויות בקרב כל שכבות הציבור, בכל אזורי הארץ. בהיותה גורם יוזם המוביל את השירה בישראל, הליקון הציבה לעצמה מספר אתגרים:

  • לשאת את הלפיד של הנחלת תרבות השירה בישראל
  • לקרב קהלים חדשים אל השירה, ואת השירה אליהם
  • לתת במה קבועה והולמת למשוררים ולשירתם
  • לטפח את דור העתיד של השירה
  • לשלב את השירה במסגרות החינוך והתרבות המקומית
  • לקרב לבבות באמצעות השירה

צוות הנהלה

בית הספר לכתיבה יוצרת
ציונה שמאי: מנכל"ית ומנהלת בית הספר
מורים ומנחים:  דרור בורשטיין,  יקיר בן משה, איתן בולוקן, יעל גלוברמן, אריאל הירשפלד, נורית זרחי,  גו'אנה חן, שחר מריו מרדכי, אגי משעול, שרה פון שוורצה, יחיל צבן ומנחים אורחים.

מערכת כתב העת וההוצאה לאור
דרור בורשטיין: עורך ראשי

חברי המערכת: דרור בורשטיין, איתן בולוקן, יונתן ברג, יעל גלוברמן, רחל פרץ, יחיל צבן

"שער" הפסטיבל הבינלאומי לשירה
ניהול אמנותי: סיגל וייסבין רוזמן, יונתן קונדה, ציונה שמאי
מפיקה ראשית: ציונה שמאי

'שירה על המפה'
מרכז פרוייקט: יפתח ביבר
מנחים: יונתן קונדה, יפתח ביבר, אלנתן מאיה, אפרת ניסימוב

הנהלה ציבורית
ד"ר ליאורה ברש מורגנשטרן – יו"ר
ארנון אורבך – חבר הנהלה וועדת כספים
אהובה גנור – חברת הנהלה
אסתי דינור – חברת הנהלה
נורית סגל –  חברת הנהלה ויו"ר ועדת הכספים.
יוסי פרוסט – חבר הנהלה, לשעבר ראש מנהל התרבות.
אתי שלח – חברת הנהלה
גור שלי – חבר הנהלה וועדת כספים

ציונה שמאי – מנכ"לית, מנהלת בית הספר ומפיקה ראשית

מייסדים
אמיר אור, רוני סומק, אירית סלע, פרופ' מיכאל סלע, אביגדור פלדמן, לאון רקנאטי, דורון תבורי


מפעלות הליקון

בית-הספר לכתיבה יוצרת
בית-הספר הראשון מסוגו בארץ, שהוקם בשנת 1993 ופיתח תוכנית לימודים ושיטת הנחייה ייחודית. תחילתו, ב"מסלול השירה", המשכו ב"מסלול העברי-ערבי". כיום, מציע גם מגוון סדנאות. מאז ייסודו מלמדים בו מיטב המנחים.

מסלול השירה השנתי: תוכנית לימודים מיוחדת, המתקיימת ברציפות מאז הקמת בית-הספר, המקנה ארגז כלים פואטי ליוצרים מוכשרים. המסלול מיועד לכותבים, הרואים בשירה עיסוק מרכזי. בתוכנית הלימודים: יסודות הפואטיקה, משוב טקסטים, תרגול, קריאת שירה מעל במה ותרגום שירה. תוצרי המסלול מתכנסים אחת לשנתיים לגיליון "הקול החדש".
מנחים: יקיר בן משה, איתן בולוקון, יעל גלוברמן, פרופ' אריאל הירשפלד, נורית זרחי, שחר מריו מרדכי, אגי משעול, שרה פון שוורצה, יחיל צבן. ומנחים אורחים. 
עד כה הוענקו כ-150 פרסי שירה לכ-80 מתוך בוגרינו ואחרים צוינו לשבח על הישגיהם. 

ב-2012 נבחרה בוגרת שלנו לנציגה יחידה של ישראל בפסטיבל 'פרנסוס השירה' בלונדון, שפתח את האולימפיאדה. רבים מבוגרינו ממשיכים להנחיל שירה; לפרסם שירה; להשתתף בפסטיבלים בארץ ובעולם; ולייצג את ישראל כשגרירי רצון טוב; לנהל מוסדות תרבות (כיקיר בן משה – מנהל התוכניות של בית ביאליק, ד"ר דיתי רונן – לשעבר ראש מדור תיאטרון וספרות במינהל התרבות); לסקר תרבות (ענת זכריה, יונתן ברג, אלי אליהו ועוד); וליזום מפעלי שירה (גלעד מאירי, שי דותן, ליאור שטרנברג למשל).

מסלול השירה העברי-ערבי: התקיים בין השנים 2001- 2005 בסיוע מנהל תרבות של משרד התרבות, המדע והספורט ן'קרן ברכה'. העמיד משוררים בולטים כמו מרואן מח'ול ואחרים. קיום המסלול כרוך בכפל משאבים. עם הפסקת התמיכה של 'קרן ברכה' הופסק המסלול, עד שיימצא תומך חלופי.

סדנאות תרגום בינלאומיות:
סדנאות אינטנסיביות לתרגום הדדי, המתקיימות החל משנת 2009 בשיתוף  ארגון LAF (Literature Across Frontiers) ומשנת 2012 בשיתוף מכוני תרבות ועם ארגוני שירה בינלאומיים. הסדנאות מתקיימות בארץ ובחו"ל, ומאפשרות היכרות בלתי אמצעית בין משוררים מארצות ותרבויות שונות והתוודעות של משוררים מהעולם אל ההוויה הישראלית. התוצרים –  תרגומי שירה איכותיים המתפרסמים בארץ ובחו"ל.
סדנאות התרגום התקיימו עד היום עם משוררים בשפות עברית-רומנית, עברית-טורקית, עברית-אנגלית (ארה"ב), עברית-גרמנית, בכל סדנה משתתפים ארבעה משוררים מכל ארץ. מניסיוננו אין תחליף למפגש האישי והאינטימי בין משוררים.
ניהול הסדנאות: ציונה שמאי.
תמיכה חלקית: משרד החוץ ומכוני התרבות וארגוני השירה.

פרוייקט "שירה על המפה"
בהתבסס על הצלחת הדגם הקהילתי לטיפוח תרבות, ניסיון ההוראה שצברנו ופיילוט קהילתי שהפעלנו עם עיריית ראשון לציון ב-2002 – יצאנו ל"ריצה למרחקים ארוכים": תוכנית רב-שנתית לעבודה חינוכית תרבותית מעשירה בקהילה, החל מהעברת סדנאות וחוגים וכלה במופעי שירה בקהילה, שמטרותיה: עידוד מצוינות ומנהיגות, שינוי היחס לשפה, לקריאה ולהבנת הנקרא, העצמת קהילות והשפעה על עיצוב דמות החברה. פרט לעבודה בקהילות כאור עקיבא, נתניה, עפולה, טבריה ועוד, בשיתוף עם "מכללת ספיר" קיימנו באפריל השנה סדנת כתיבה מרוכזת בת שבועיים באופקים. בסיומה, התקיים ערב קריאה מרגש במסגרת פסטיבל "מדרום", ויצאה לאור חוברת של תוצרי הסדנה. מכללת ספיר, המשתתפים וארגונים וגופים באופקים הביעו עניין רב בהמשך שיתוף הפעולה ובהרחבתו.
איך כתב בפייסבוק יגאל חדד, אחד המשתתפים? 
"אחרי מפגש מיוחד וסוחט רגשית בסדנת הכתיבה לקראת פסטיבל מדרום, עם אנשים מדהימים ומוכשרים… תנו לי לשתות… אני, בשגרה יזם פרויקטים תרבותיים, עיתונאי בין לבין, כותב כבר שנים, מגיע לפרויקט הזה עם להיט רדיו… בסדנה אני אותו ילד מחנות הממתקים שרוצה עוד ועוד להקשיב וללמוד."
הדגם שבנינו הוכיח את עצמו ולטובת החברה בה אנו חיים, היינו רוצים להפעילו במקומות רבים נוספים.

קורס מנחים: ב-2012 הושלם הראשון. 16 חברי תנועת "תרבות", אנשי אמנות העובדים בקהילות, רכשו כלים החיוניים להנחיה, להעצמה ולהעשרה.
צוות המורים: שרון אס, יקיר בן משה, לייה גור, עינת יקיר
מרצים אורחים: אגי משעול, פרופ' דן מירון

ניהול ופיקוח: ציונה שמאי, מנכ"לית ומפיקה ראשית הליקון
צוות המנחים: יונתן ברג, יונתן קונדה,  יפתח ביבר, עומר בוקצי'ן, שחר מריו מרדכי, ובוגרי קורס המנחים. 

כתב העת וההוצאה לאור:
עורך ראשי: ד"ר דרור בורשטיין (בוגר "כיתת השירה של הליקון 1996).
כתב העת – מזמן הפך לבמה המרכזית לשירה בארץ. מתפרסם ברציפות מהקמת העמותה. כיום, יוצא לאור חמש פעמים בשנה.
הוצאת הספרים – הוקמה בשנת 1992, ועד כה פרסמנו מעל 20 ספרי שירה.

שער – פסטיבל השירה הבינלאומי
פסטיבל השירה הבינ"ל היחיד המתקיים כיום בארץ. נוסד בשנת 2001, ומאז מתקיים מדי שנה ברציפות. נותן במה למשוררים ולאמנים – יהודים וערבים, חילוניים ודתיים, עולים חדשים וותיקים, בשיח עם תחומי אמנות אחרים ועם מופעי מולטימדיה. הפסטיבל מאפשר לציבור להתוודע אל דור העתיד של היצירה בארץ ובחו"ל, ולאפשרות היכרות עם משוררים בעלי שם עולמי.
משנת 2013- 2011 הפסטיבל התקיים ב"בית הגפן" בחיפה בעריכתם האמנותית של יקיר בן משה ועדי עסיס (שניהם בוגרי "מסלול השירה").
הפסטיבל זוכה להערכה רבה מהמשוררים ומהקהל, הגודש את האולם. השירים מתפרסמים בגיליון בעברית ובאנגלית המהווה אנתולוגיה לשירה עדכנית. בפתיח לגיליון הפסטיבל האחרון כותב העורך, יקיר בן משה:
"אין דבר חזק יותר, מטלטל ומרגש, מאשר לשמוע משורר קורא את שיריו על במה. הרעד בקולו, המאמץ לכבוש את מבטו של הקהל, הם ההופכים את רגע הקריאה לחוויה אמנותית חזקה ונוקבת… בזמן ההקראה… הוא מבקיע את השיר מתוך המלים אל העולם: מצייר בקולו חוויות חושיות, צליליות, שלא יכולות להתקיים במלה הכתובה לבדה."
בשנת 2017-2016 התקיים הפסטיבל  במצפה רמון.
בשנת 2018 התקיים הפסטיבל בבית הליקון בבית הבאר שביפו.

אירועי שירה
השקות כתב העת וספרים – נערכות בבית 'הליקון' ובאתרים שונים בתל-אביב וברחבי הארץ, בשילוב מוסיקה, תיאטרון, מחול, אמנות פלאסטית, וידיאו ארט ועוד, בהשתתפות קהל שוחר שירה.
"גשר בין תרבויות" – ביוזמת משרד החוץ העלינו בשנת 2000 אירוע שנתי בינלאומי בחסות אונסק"ו.