עברית  |  English  |  
בוגרים זוכי פרסים  |  תכנית לימודים תשע"ט  |  גיליונות  |  למשלוח שירים  |  רשימת חנויות ספרים בהן ניתן להשיג את גליונות כתב העת, וספרי ההוצאה לאור הליקון  |  
דף הבית >> 'שירה על המפה'
'שירה על המפה'          
 
פרוייקט 'שירה על המפה' - קידום השירה, השפה והתרבות בפריפריה הגיאו-חברתית
 רציו - איך נראית תעודת הזהות שלנו?
בתעודת הזהות של ערים וקהילות בעולם הנאור תופס מרכיב התרבות חלק גדל והולך.
מלים הן  הכלי העיקרי שלנו לתקשורת, ללמידה, וליצירת מעגלים חברתיים הרמוניים, הן הדרך שלנו להגיע למוּדעות. השירה, שהיא שפה מרוכזת עד גבול היכולת, מהווה אמצעי ראשון במעלה להעשרת השפה, החשיבה, הדמיון היוצר והחוויה. שירה היא  המקום בו הדיוק, המעוף והעומק של השפה מגיעים למיצוים.
למרבית הצער בימינו השפה הולכת ומידלדלת, מבלי שניתן את הדעת על הנזק הנגרם לנו מכך כיחידים וכחברה.בהיותנו מודעים למצב ועל מנת לתרום לשיפורו, אנחנו רואים את החינוך וההעשרה בקהילה בתחום הספרות והשירה כאתגר מהראשונים במעלה לבניית עתידנו כחברה וכמדינה.
 
פרויקט 'שירה על המפה' בא לענות על צורך בחשיפה, עידוד והעצמה של קהל קוראים, וכוחות וכשרונות מקומיים בתחום הכתיבה היוצרת ושילוב אומנויות. בטווח הארוך הפרויקט יעשיר ויעצים את הישובים בהם הוא מתקיים מבחינה תרבותית, אמנותית וחינוכית, יסייע ליצירת מנהיגות תרבותית מקומית וחשיפת קהלים רחבים לספרות בפרט ולתרבות בכלל.

מטרות לטווח קצר:

1.    גילוי וחשיפה של כוחות מקומיים בתחום הכתיבה.
2.    חשיפת מעגל רחב מתוך תושבי היישוב לשפה הכתובה בכלל, ושירה בפרט.
3.    הכשרת וליווי המדריכים ומלווי קבוצות כתיבה.
 
 
מטרות לטווח הארוך:
  1. לעודד מצויינות לא רק במרכז.
  2. ליצור היפוך של הספירלה הפוחתת, בכל הקשור לשפה, קריאה,  הבנת הנקרא.
  3.  טיפוח דור העתיד - קהל היעד של צרכני הספרות והשירה .
  4. הזדמנות להעצים אוכלוסיות שלא קיבלו את תשומת הלב הראויה עד היום.
  5. להשפיע עבור כולנו על דמותה של החברה בה אנו חיים.
 
הפרויקט
תכנית הפרויקט כוללת עבודה רב שנתית בקהילה - מרמת הסדנאות והחוגים ועד למופעי שירה על הבמה בפני הקהילה. אנו שואפים לכך שהפרויקט יתנהל בעשרים מוקדי תרבות ברחבי הארץ בביזור גיאוגרפי מגוש דן לכיוון הפריפריה ויישובי קו העימות. במרכז, יושם דגש על  פריפריה חברתית וקירוב קהלים שעד כה לא הייתה להם הזדמנות להיחשף לשירה.
 
הליקון מפעילה ומנהלת  את הפרוייקט על כל חלקיו
הפרוייקט מתבצע בשיתוף הרשויות ו/או ארגונים מקומיים, לקידום שת"פ בפעילות מקדמית במוסדות הרלבנטיים, הפעלת סדנאות, יידוע קהלים ופרסום. במונחי עלות תועלת, השקעה קטנה יחסית, מניבה מניסיוננו פירות שקשה להגזים בערכם. יחד עם זאת חשוב מאוד לציין כי הפרוייקט הינו ריצה למרחקים ארוכים, זו השקעה שאת פירותיה לא ניתן למדוד בטווח של שנה או שנתיים, אלא לפחות חמש.
 
הפרוייקט מודולארי, כאמור פיילוט של סדנאות כתיבה התקיים החל משנת 2010 בנתניה, אור עקיבא, עפולה, טבריה, לוד, רמלה ועוד,
פיילוט של קורס מנחי כתיבה יוצרת  התקיים בשנת 2012. מאז אפריל 2013, אנו מקיימים בשיתוף מכללת ספיר ופסטיבל מדרום, סדנת כתיבה באופקים. הסדנה הייתה הצלחה גדולה. יצאה לאור ב2013 חוברת "מיתוך הבלוקים" של תוצרי הסדנה. וב2017 'פואטיפריה', הסדנה ממשיכה לפעול ברציפות מאז ועד היום. והיא הצלחה גדולה, משתתפי הסדנה כבר הופיעו בפסטיבלים וארועי שיריה בדרום ובמרכז.
בדצמבר 2015 השתתפו בוגרי הסדנה מרמלה ולוד בשיתוף אורחים מחולון, יפו ובת-ים, ב'שער' פסטיבל השירה הבינלאומי של הליקון, במופע ספוקנוורד 'יש משהו בפנים' וזכו לתשואות הקהל.
איך כתב בפייסבוק יגאל חדד, אחד המשתתפים?
"אחרי מפגש מיוחד וסוחט רגשית בסדנת הכתיבה לקראת פסטיבל מדרום, עם אנשים מדהימים ומוכשרים… תנו לי לשתות… זה אני, בשגרה יזם פרויקטים תרבותיים, עיתונאי בין לבין, כותב כבר שנים, מגיע לפרויקט הזה עם להיט רדיו… בסדנה אני אותו ילד מחנות הממתקים שרוצה עוד ועוד להקשיב וללמוד."
 

ניהול הפרוייקט פיקוח ועריכה: ציונה שמאי
 

Go Back  Print  Send Page
להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 
לייבסיטי - בניית אתרים